NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN2R8-80BS,118
PSMN2R8-80BS,118 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN2R8-80BS,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 80V 120A D2PAK
Datasheet Download
PSMN2R8-80BS,118.pdf
Availability of PSMN2R8-80BS,118
QUANTITY
PSMN2R8-80BS,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN2R8-80BS,118
Internal Part NumberEIS-PSMN2R8-80BS,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAdditional Wafer Fab Source 28/Apr/2014
Alternative Leadframe Supplier 17/Jun/2014
PCN PackagingReel Trailer Update 08/May/2015
Reel Trailer Revision 14/Sep/2015
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)80V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs139nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9961pF @ 40V
Power - Max306W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN2R8-80BS,118
PSMN2R8-80BS,118 Details Description
Related parts for PSMN2R8-80BS,118
OPTION CARD INPUT K3HB SOLID ST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 45A D2PAK datasheet.pdf
RES 1.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.08K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #1 9.63" datasheet.pdf
PLATO SLDER TIP ANGLED 0.4 MM datasheet.pdf
REFLECTOR 111MM RND PC 85.6MM HT datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 SKT RECP datasheet.pdf
10000UF 16V 22X40MM 85C 12000H datasheet.pdf