Yageo PSP500JB-3K
PSP500JB-3K picture photo
Mfg. Part Number
PSP500JB-3K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3K OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
PSP500JB-3K.pdf
Availability of PSP500JB-3K
QUANTITY
PSP500JB-3K Order Process
Ship out your order
Specifications of PSP500JB-3K
Internal Part NumberEIS-PSP500JB-3K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPSP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.252" Square x 0.984" L (6.40mm x 25.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSP500JB-3K
Related LinksPSP50, PSP500JB-3K Datasheet, Yageo Distributor
PSP500JB-3K Details Description
Related parts for PSP500JB-3K
REGULATOR 12V-2.5V 7A SIP HORZ datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
GDT 600V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 420MA 450 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK 24V 5A TO-220FL datasheet.pdf
LMH2 TRUEWHITE LED LIGHT SOURCE datasheet.pdf
RES 1.65M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
LED OSLON NEU WHITE 4500K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf