Yageo PSP500JB-47R
PSP500JB-47R picture photo
Mfg. Part Number
PSP500JB-47R
Brief Description
RES 47 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
PSP500JB-47R.pdf
Availability of PSP500JB-47R
QUANTITY
PSP500JB-47R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSP500JB-47R
Internal Part NumberEIS-PSP500JB-47R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.252" Square x 0.984" L (6.40mm x 25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSP500JB-47R
Related LinksPSP500, PSP500JB-47R Datasheet, Yageo Distributor
PSP500JB-47R Details Description
Related parts for PSP500JB-47R
TERM RING HI TEMP 16-14AWG datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
MCU 8BIT 32KB FLASH 32-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf