Mallory Sonalert Products PSR-40N08A-JQ
PSR-40N08A-JQ picture photo
Mfg. Part Number
PSR-40N08A-JQ
Manufacturer
Product Category
Speakers
Brief Description
SPEAKER 8 OHM .25W 40MM ROUND
Datasheet Download
PSR-40N08A-JQ.pdf
Availability of PSR-40N08A-JQ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PSR-40N08A-JQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PSR-40N08A-JQ
Internal Part NumberEIS-PSR-40N08A-JQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMiniature Speaker Series of Audible Alarms
Standard Package1
Category Audio Products
FamilySpeakers
Series-
TypeMagnetic
Frequency Range500Hz ~ 6kHz
Impedance8 Ohm
Sound Pressure Level87dB
Power - Rated250mW
Power - Max500mW
Port LocationTop
ShapeRound
Material - ConePET
Material - MagnetFerrite
TerminationSolder Pads
Size / Dimension40.00mm Dia
Height4.80mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSR-40N08A-JQ
Related LinksPSR-40, PSR-40N08A-JQ Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
PSR-40N08A-JQ Details Description
Related parts for PSR-40N08A-JQ
MOSFET N-CH 80V 50A TO-220 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LPC214X ARM MCU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 1M PREWIRED MOD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 16POS R/A TIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH LOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS JAM NUT SKT datasheet.pdf