Parlex Corp. PSR1635-20
PSR1635-20 picture photo
Mfg. Part Number
PSR1635-20
Manufacturer
Product Category
Flat Flex Cables (FFC, FPC)
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 20 COND .100"
Datasheet Download
PSR1635-20.pdf
Availability of PSR1635-20
QUANTITY
PSR1635-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSR1635-20
Internal Part NumberEIS-PSR1635-20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyFlat Flex Cables (FFC, FPC)
SeriesPSR1635
Number of Conductors20
Pitch0.100" (2.54mm)
Cable Length500' (152.4m)
Cable Width2.10" (53.34mm)
Jacket (Insulation) MaterialPolyester
Jacket (Insulation) Thickness0.0020" (0.051mm)
Conductor MaterialCopper, Bare
Conductor PlatingTin
RatingsUL Style 2643
FeaturesConductor 1 Tinned
Current Rating3A
Voltage Rating300V
Operating Temperature105°C
Wire Gauge27 AWG (Equivalent)
Conductor Thickness0.003" (0.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSR1635-20
Related LinksPSR16, PSR1635-20 Datasheet, Parlex Corp. Distributor
PSR1635-20 Details Description
Related parts for PSR1635-20
CONN HEADER .100 SINGL STR 36POS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
CONN RECEPT 17POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 50 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-24 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf