Cornell Dubilier Electronics PSU10865
PSU10865 picture photo
Mfg. Part Number
PSU10865
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 108UF 165V QC TERM
Datasheet Download
PSU10865.pdf
Availability of PSU10865
QUANTITY
PSU10865 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSU10865
Internal Part NumberEIS-PSU10865
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPSU
PackagingBulk
Capacitance108µF
Tolerance-0%, +20%
Voltage Rating165V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
TypeBi-Polar
ApplicationsMotor Start
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.438" Dia (36.53mm)
Height - Seated (Max)3.375" (85.73mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - QC Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSU10865
Related LinksPSU1, PSU10865 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
PSU10865 Details Description
Related parts for PSU10865
SWITCH DIP TAPE SEALED 4POS 25V datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 49VFBGA datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 32.8K OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 52MM datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 T/H datasheet.pdf
M32 TO 1" NPT ADAPTER datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 32VFQFN datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 190MA 3.84 OHM datasheet.pdf