Amphenol Industrial PT00A-22-41S(SR)
PT00A-22-41S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT00A-22-41S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00A-22-41S(SR).pdf
Availability of PT00A-22-41S(SR)
QUANTITY
PT00A-22-41S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00A-22-41S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT00A-22-41S(SR)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00A-22-41S(SR)
Related LinksPT00A-22, PT00A-22-41S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00A-22-41S(SR) Details Description
Related parts for PT00A-22-41S(SR)
IC OPAMP VFB 200MHZ 14SO datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 110V datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 70KHZ 8DIP datasheet.pdf
MODULE EM351 PA/LNA W/RF CONN datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 17A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS 1.27MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
SPEAKER SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf