Amphenol Industrial PT00CP-12-3P
PT00CP-12-3P picture photo
Mfg. Part Number
PT00CP-12-3P
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT00CP-12-3P.pdf
Availability of PT00CP-12-3P
QUANTITY
PT00CP-12-3P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00CP-12-3P
Internal Part NumberEIS-PT00CP-12-3P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00CP-12-3P
Related LinksPT00CP, PT00CP-12-3P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00CP-12-3P Details Description
Related parts for PT00CP-12-3P
COM MODE CHOKE EPOX POT 250UH datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SMB datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 8"L X 6"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 3-INP SC-70-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 990UF 10V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG VIOLET 5000' datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf