Amphenol Industrial PT00CP-18-11P
PT00CP-18-11P picture photo
Mfg. Part Number
PT00CP-18-11P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT00CP-18-11P.pdf
Availability of PT00CP-18-11P
QUANTITY
PT00CP-18-11P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00CP-18-11P
Internal Part NumberEIS-PT00CP-18-11P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00CP-18-11P
Related LinksPT00CP, PT00CP-18-11P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00CP-18-11P Details Description
Related parts for PT00CP-18-11P
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 24V datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARD EDGE 36POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC DVR RS422 DIFF QUAD 16DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 3.4A 131 MOHM TH datasheet.pdf
FAN 220VAC 119X38MM TERM datasheet.pdf