Amphenol Industrial PT00E-10-6S(476)
PT00E-10-6S(476) picture photo
Mfg. Part Number
PT00E-10-6S(476)
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00E-10-6S(476).pdf
Availability of PT00E-10-6S(476)
QUANTITY
PT00E-10-6S(476) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00E-10-6S(476)
Internal Part NumberEIS-PT00E-10-6S(476)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00E-10-6S(476)
Related LinksPT00E-10, PT00E-10-6S(476) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00E-10-6S(476) Details Description
Related parts for PT00E-10-6S(476)
VARISTOR 50V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
THERMOSTAT 105 DEG C NC 2SIP datasheet.pdf
ADPT PHONO PLUG COUPLER datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC POT DPP 2.5K 64TAP 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 5.9PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 560VDC RADIAL datasheet.pdf