Amphenol Industrial PT00E-18-11PW(SR)
PT00E-18-11PW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT00E-18-11PW(SR)
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT00E-18-11PW(SR).pdf
Availability of PT00E-18-11PW(SR)
QUANTITY
PT00E-18-11PW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00E-18-11PW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT00E-18-11PW(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00E-18-11PW(SR)
Related LinksPT00E-18, PT00E-18-11PW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00E-18-11PW(SR) Details Description
Related parts for PT00E-18-11PW(SR)
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 15W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 4W datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM HV 8DIP datasheet.pdf
CONN SOCKET 80POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
OPTO SENSOR AMPLIFIED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf