Amphenol Industrial PT00J10-6P
PT00J10-6P picture photo
Mfg. Part Number
PT00J10-6P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
PT 6C 6#20 PIN RECP
Datasheet Download
PT00J10-6P.pdf
Availability of PT00J10-6P
QUANTITY
PT00J10-6P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00J10-6P
Internal Part NumberEIS-PT00J10-6P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00J10-6P
Related LinksPT00J, PT00J10-6P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00J10-6P Details Description
Related parts for PT00J10-6P
CONN HEADER VERT .100 7POS 15AU datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 230V 35KA LIGHT CURRENT ARR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf
CTV 55C 55#20 SKT RECP datasheet.pdf
CAP 1200 UF 20% 10 V datasheet.pdf