Amphenol Industrial PT00P-16-26S
PT00P-16-26S picture photo
Mfg. Part Number
PT00P-16-26S
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00P-16-26S.pdf
Availability of PT00P-16-26S
QUANTITY
PT00P-16-26S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00P-16-26S
Internal Part NumberEIS-PT00P-16-26S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00P-16-26S
Related LinksPT00P-, PT00P-16-26S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00P-16-26S Details Description
Related parts for PT00P-16-26S
IC FLASH 2MBIT 120NS 32VSOP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 4.2MM DUAL TIN datasheet.pdf
IC COMP SINGLE LP 4-UCSP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 250V X7R SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .050" T/H GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 213 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf