Amphenol Industrial PT00P-22-55P
PT00P-22-55P picture photo
Mfg. Part Number
PT00P-22-55P
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT00P-22-55P.pdf
Availability of PT00P-22-55P
QUANTITY
PT00P-22-55P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00P-22-55P
Internal Part NumberEIS-PT00P-22-55P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00P-22-55P
Related LinksPT00P-, PT00P-22-55P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00P-22-55P Details Description
Related parts for PT00P-22-55P
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0508 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
26500 10C 10#16 S TH RECP LC datasheet.pdf
6800UF 200V 65X105MM 105C 5000H datasheet.pdf