Amphenol Industrial PT00SE-14-18SW
PT00SE-14-18SW picture photo
Mfg. Part Number
PT00SE-14-18SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00SE-14-18SW.pdf
Availability of PT00SE-14-18SW
QUANTITY
PT00SE-14-18SW Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00SE-14-18SW
Internal Part NumberEIS-PT00SE-14-18SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00SE-14-18SW
Related LinksPT00SE-, PT00SE-14-18SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00SE-14-18SW Details Description
Related parts for PT00SE-14-18SW
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN SHROUD FOR SMP CONNECTORS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 510 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
IC GATE 2.5K TSSOP14 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CTV 6C 6#12 PIN PLUG datasheet.pdf
470UF 250V 30X40MM 85C 12000H datasheet.pdf