Amphenol Industrial PT01A-10-98P
PT01A-10-98P picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-10-98P
Brief Description
CONN RCPT 6POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01A-10-98P.pdf
Availability of PT01A-10-98P
QUANTITY
PT01A-10-98P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-10-98P
Internal Part NumberEIS-PT01A-10-98P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-10-98P
Related LinksPT01A-, PT01A-10-98P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-10-98P Details Description
Related parts for PT01A-10-98P
TERM BLOCK CARD EDGE 15POS TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 2MM TIN datasheet.pdf
IC CTRL CIRCUIT MCU APPL 16-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES 305 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
SR BTS PC FT 10 ASY C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100" datasheet.pdf