Amphenol Industrial PT01A-16-8S(023)
PT01A-16-8S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-16-8S(023)
Brief Description
CONN RCPT 8POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01A-16-8S(023).pdf
Availability of PT01A-16-8S(023)
QUANTITY
PT01A-16-8S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-16-8S(023)
Internal Part NumberEIS-PT01A-16-8S(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-16-8S(023)
Related LinksPT01A-16, PT01A-16-8S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-16-8S(023) Details Description
Related parts for PT01A-16-8S(023)
ROUND STANDOFF M3 NYLON datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
12 CIR MTA-156 ASSY ON TAPE LF datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 30A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 100MW VMN2 datasheet.pdf