Amphenol Industrial PT01CE-14-19S(SR)
PT01CE-14-19S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01CE-14-19S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 19POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01CE-14-19S(SR).pdf
Availability of PT01CE-14-19S(SR)
QUANTITY
PT01CE-14-19S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01CE-14-19S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01CE-14-19S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01CE-14-19S(SR)
Related LinksPT01CE-1, PT01CE-14-19S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01CE-14-19S(SR) Details Description
Related parts for PT01CE-14-19S(SR)
RES SMD 10.2 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf