Amphenol Industrial PT01CP-14-18P(SR)
PT01CP-14-18P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01CP-14-18P(SR)
Brief Description
CONN RCPT 18POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01CP-14-18P(SR).pdf
Availability of PT01CP-14-18P(SR)
QUANTITY
PT01CP-14-18P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01CP-14-18P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01CP-14-18P(SR)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01CP-14-18P(SR)
Related LinksPT01CP-1, PT01CP-14-18P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01CP-14-18P(SR) Details Description
Related parts for PT01CP-14-18P(SR)
IC CTRLR HOTSWAP HV AUTO 8SOIC datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOEIAJ datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE SHLD TERMI W/LEADS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.24M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CASE PLSTC PINK 10.79"L X 9.76"W datasheet.pdf
DIN SIGNAL STRT MALE 20P datasheet.pdf
JT 66C 66#22M PIN PLUG datasheet.pdf
CAP CER 3.4PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf