Amphenol Industrial PT01E-20-41PW(SR)
PT01E-20-41PW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01E-20-41PW(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01E-20-41PW(SR).pdf
Availability of PT01E-20-41PW(SR)
QUANTITY
PT01E-20-41PW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01E-20-41PW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01E-20-41PW(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01E-20-41PW(SR)
Related LinksPT01E-20, PT01E-20-41PW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01E-20-41PW(SR) Details Description
Related parts for PT01E-20-41PW(SR)
CAP CER 110PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOBILE SHOCK SPRING BLACK datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
ACCES BLANKING PIECE PG 11 WITH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf