Amphenol Industrial PT01SE-14-19P(476)
PT01SE-14-19P(476) picture photo
Mfg. Part Number
PT01SE-14-19P(476)
Brief Description
CONN RCPT 19POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01SE-14-19P(476).pdf
Availability of PT01SE-14-19P(476)
QUANTITY
PT01SE-14-19P(476) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01SE-14-19P(476)
Internal Part NumberEIS-PT01SE-14-19P(476)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01SE-14-19P(476)
Related LinksPT01SE-14, PT01SE-14-19P(476) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01SE-14-19P(476) Details Description
Related parts for PT01SE-14-19P(476)
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 40W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEAT SHRINK GREEN .12" datasheet.pdf
RES 887K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf