Amphenol Industrial PT01W-12-8P
PT01W-12-8P picture photo
Mfg. Part Number
PT01W-12-8P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01W-12-8P.pdf
Availability of PT01W-12-8P
QUANTITY
PT01W-12-8P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01W-12-8P
Internal Part NumberEIS-PT01W-12-8P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01W-12-8P
Related LinksPT01W, PT01W-12-8P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01W-12-8P Details Description
Related parts for PT01W-12-8P
CONN RECEPT/CAP 12 POS MINI RECT datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
KIT EXPERIMENTER TMS320F28335 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 40mA Backlight, Signage 28-HTSSOP datasheet.pdf
CONN FPC VERT 7POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 499 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SOLID WALL DUCT 2X1 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
CAP CER 360PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf