Amphenol Industrial PT02A-16-26S(025)
PT02A-16-26S(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-16-26S(025)
Brief Description
CONN RCPT 26POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02A-16-26S(025).pdf
Availability of PT02A-16-26S(025)
QUANTITY
PT02A-16-26S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-16-26S(025)
Internal Part NumberEIS-PT02A-16-26S(025)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-16-26S(025)
Related LinksPT02A-16, PT02A-16-26S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-16-26S(025) Details Description
Related parts for PT02A-16-26S(025)
CONN SMB JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SW DIP SLIDE SPST 10 POS SEALD datasheet.pdf
FIXED IND 70UH 3A 52 MOHM TH datasheet.pdf
IC UCODE G2XM FTB1 3XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SOT723 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf