Amphenol Industrial PT02A-22-55P(009)
PT02A-22-55P(009) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-22-55P(009)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02A-22-55P(009).pdf
Availability of PT02A-22-55P(009)
QUANTITY
PT02A-22-55P(009) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-22-55P(009)
Internal Part NumberEIS-PT02A-22-55P(009)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-22-55P(009)
Related LinksPT02A-22, PT02A-22-55P(009) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-22-55P(009) Details Description
Related parts for PT02A-22-55P(009)
IC DAC 12BIT DUAL LC2MOS 28-PLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 150 OHM 14SOIC datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1A 1000V SDB-1 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 8NSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 4A 125V datasheet.pdf