Amphenol Industrial PT02A-22-55SX
PT02A-22-55SX picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-22-55SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02A-22-55SX.pdf
Availability of PT02A-22-55SX
QUANTITY
PT02A-22-55SX Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-22-55SX
Internal Part NumberEIS-PT02A-22-55SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-22-55SX
Related LinksPT02A-, PT02A-22-55SX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-22-55SX Details Description
Related parts for PT02A-22-55SX
OSC XO 32.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 150MW SMINI2 datasheet.pdf
UNIV POWER MOD, VERT REC ASSY datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 5.4A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.7-5.5V 39W datasheet.pdf