Amphenol Industrial PT02C-14-12S
PT02C-14-12S picture photo
Mfg. Part Number
PT02C-14-12S
Brief Description
CONN RCPT 12POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02C-14-12S.pdf
Availability of PT02C-14-12S
QUANTITY
PT02C-14-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02C-14-12S
Internal Part NumberEIS-PT02C-14-12S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02C-14-12S
Related LinksPT02C-, PT02C-14-12S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02C-14-12S Details Description
Related parts for PT02C-14-12S
CAP CER 6800PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.25A PPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
3-WAY ISOLATING AMP 4-20MA datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
ANT WHIP WB 30-35MHZ BS LAD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 85MM datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR .100 T/H datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf