Amphenol Industrial PT02C-14-19P
PT02C-14-19P picture photo
Mfg. Part Number
PT02C-14-19P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02C-14-19P.pdf
Availability of PT02C-14-19P
QUANTITY
PT02C-14-19P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02C-14-19P
Internal Part NumberEIS-PT02C-14-19P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02C-14-19P
Related LinksPT02C-, PT02C-14-19P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02C-14-19P Details Description
Related parts for PT02C-14-19P
RES SMD 18.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 600MA 100 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC DO204AC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 90W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 10.16MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
IC AMP DGTL AUDIO 116W D 44HSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 400V RADIAL datasheet.pdf