Amphenol Industrial PT02C-18-30S
PT02C-18-30S picture photo
Mfg. Part Number
PT02C-18-30S
Brief Description
CONN RCPT 30POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02C-18-30S.pdf
Availability of PT02C-18-30S
QUANTITY
PT02C-18-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02C-18-30S
Internal Part NumberEIS-PT02C-18-30S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02C-18-30S
Related LinksPT02C-, PT02C-18-30S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02C-18-30S Details Description
Related parts for PT02C-18-30S
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
FRDC FLEXRAY DAUGHTER CARD datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 1.2MHZ 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 1.9MM datasheet.pdf
RES 75 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PADDLE SW COVER FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf