Amphenol Industrial PT02E-16-26S(001)
PT02E-16-26S(001) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-16-26S(001)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-16-26S(001).pdf
Availability of PT02E-16-26S(001)
QUANTITY
PT02E-16-26S(001) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-16-26S(001)
Internal Part NumberEIS-PT02E-16-26S(001)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Bright Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-16-26S(001)
Related LinksPT02E-16, PT02E-16-26S(001) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-16-26S(001) Details Description
Related parts for PT02E-16-26S(001)
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212POS .050 SMD datasheet.pdf
POT 200 OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMA datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.58K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM P600 datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 24POS SMD datasheet.pdf
ENDURA USB 8GB MLC datasheet.pdf
RES 316 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf