Amphenol Industrial PT02P-18-30P
PT02P-18-30P picture photo
Mfg. Part Number
PT02P-18-30P
Brief Description
CONN RCPT 30POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02P-18-30P.pdf
Availability of PT02P-18-30P
QUANTITY
PT02P-18-30P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02P-18-30P
Internal Part NumberEIS-PT02P-18-30P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02P-18-30P
Related LinksPT02P-, PT02P-18-30P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02P-18-30P Details Description
Related parts for PT02P-18-30P
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OVP OTP HV 8SMD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 4POS VERT 10MM datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 59.7 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
NYLN INSL W/INSL GRIP FLNGED BLO datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED ROUND 18W 3000K 120VAC datasheet.pdf