Amphenol Industrial PT02SE-18-32P(025)
PT02SE-18-32P(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02SE-18-32P(025)
Brief Description
CONN RECEPT 32POS W/PINS CRIMP
Datasheet Download
PT02SE-18-32P(025).pdf
Availability of PT02SE-18-32P(025)
QUANTITY
PT02SE-18-32P(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02SE-18-32P(025)
Internal Part NumberEIS-PT02SE-18-32P(025)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02SE-18-32P(025)
Related LinksPT02SE-18, PT02SE-18-32P(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02SE-18-32P(025) Details Description
Related parts for PT02SE-18-32P(025)
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
POWER STRP 19"15A 8OUT 6'CRD BLK datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 750 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf