Amphenol Industrial PT02SE-22-21S
PT02SE-22-21S picture photo
Mfg. Part Number
PT02SE-22-21S
Brief Description
CONN RCPT 21POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02SE-22-21S.pdf
Availability of PT02SE-22-21S
QUANTITY
PT02SE-22-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02SE-22-21S
Internal Part NumberEIS-PT02SE-22-21S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02SE-22-21S
Related LinksPT02SE, PT02SE-22-21S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02SE-22-21S Details Description
Related parts for PT02SE-22-21S
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 1PSID MV DUAL datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf
PLASTIC MAG FOR CMS-P1 PLOTTER datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf