Amphenol Industrial PT02SE-24-61PLC
PT02SE-24-61PLC picture photo
Mfg. Part Number
PT02SE-24-61PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02SE-24-61PLC.pdf
Availability of PT02SE-24-61PLC
QUANTITY
PT02SE-24-61PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02SE-24-61PLC
Internal Part NumberEIS-PT02SE-24-61PLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02SE-24-61PLC
Related LinksPT02SE-, PT02SE-24-61PLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02SE-24-61PLC Details Description
Related parts for PT02SE-24-61PLC
FIXED IND 56UH 10.2A 17 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.08V SC70-4 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT DUAL 26POS datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES 111K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 24.576MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf