Amphenol Industrial PT02W-16-26P
PT02W-16-26P picture photo
Mfg. Part Number
PT02W-16-26P
Brief Description
CONN RCPT 26POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02W-16-26P.pdf
Availability of PT02W-16-26P
QUANTITY
PT02W-16-26P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02W-16-26P
Internal Part NumberEIS-PT02W-16-26P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02W-16-26P
Related LinksPT02W-, PT02W-16-26P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02W-16-26P Details Description
Related parts for PT02W-16-26P
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 300A DO9 datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 SQ datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE10 M40 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder Paste datasheet.pdf