Amphenol Industrial PT03E-20-27PW
PT03E-20-27PW picture photo
Mfg. Part Number
PT03E-20-27PW
Brief Description
CONN RCPT 27POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT03E-20-27PW.pdf
Availability of PT03E-20-27PW
QUANTITY
PT03E-20-27PW Order Process
Ship out your order
Specifications of PT03E-20-27PW
Internal Part NumberEIS-PT03E-20-27PW
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions27
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT03E-20-27PW
Related LinksPT03E-, PT03E-20-27PW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT03E-20-27PW Details Description
Related parts for PT03E-20-27PW
CONN EDGECARD 100POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
SW LIMIT ROLL LVR W/OVTRAVEL 10A datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RECPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1.3W DO41 datasheet.pdf