Amphenol Industrial PT05A-18-32P
PT05A-18-32P picture photo
Mfg. Part Number
PT05A-18-32P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT05A-18-32P.pdf
Availability of PT05A-18-32P
QUANTITY
PT05A-18-32P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT05A-18-32P
Internal Part NumberEIS-PT05A-18-32P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT05A-18-32P
Related LinksPT05A-, PT05A-18-32P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT05A-18-32P Details Description
Related parts for PT05A-18-32P
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HVJB1 PILLARS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D618SL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MT THR SKT RA datasheet.pdf