Amphenol Industrial PT06A-10-98S(470)
PT06A-10-98S(470) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-10-98S(470)
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-10-98S(470).pdf
Availability of PT06A-10-98S(470)
QUANTITY
PT06A-10-98S(470) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-10-98S(470)
Internal Part NumberEIS-PT06A-10-98S(470)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-10-98S(470)
Related LinksPT06A-10, PT06A-10-98S(470) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-10-98S(470) Details Description
Related parts for PT06A-10-98S(470)
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PXA GLAND FOR 14-20MM CABLE datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT 5V INPUT datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 50K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 3V datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CORD SOCKET datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0402 SMD datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf