Amphenol Industrial PT06A-14-18PY(SR)
PT06A-14-18PY(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-14-18PY(SR)
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06A-14-18PY(SR).pdf
Availability of PT06A-14-18PY(SR)
QUANTITY
PT06A-14-18PY(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-14-18PY(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06A-14-18PY(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-14-18PY(SR)
Related LinksPT06A-14, PT06A-14-18PY(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-14-18PY(SR) Details Description
Related parts for PT06A-14-18PY(SR)
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV 5DSBGA datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 20W D 56TSSOP datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 4.9NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-SSOP datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf