Amphenol Industrial PT06A-16-26PW(SR)
PT06A-16-26PW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-16-26PW(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06A-16-26PW(SR).pdf
Availability of PT06A-16-26PW(SR)
QUANTITY
PT06A-16-26PW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-16-26PW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06A-16-26PW(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-16-26PW(SR)
Related LinksPT06A-16, PT06A-16-26PW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-16-26PW(SR) Details Description
Related parts for PT06A-16-26PW(SR)
CONN HEADER 8POS DL R/A 15GOLD datasheet.pdf
RES 820 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 1.5MM 12 POS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 513VWM 828VC DO15 datasheet.pdf
IC FPGA 224 I/O 484FBGA datasheet.pdf
IC SRAM 1M 128X8 5.0V 32-SOJ datasheet.pdf