Amphenol Industrial PT06A-20-41PW(027)
PT06A-20-41PW(027) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-20-41PW(027)
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06A-20-41PW(027).pdf
Availability of PT06A-20-41PW(027)
QUANTITY
PT06A-20-41PW(027) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-20-41PW(027)
Internal Part NumberEIS-PT06A-20-41PW(027)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-20-41PW(027)
Related LinksPT06A-20-, PT06A-20-41PW(027) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-20-41PW(027) Details Description
Related parts for PT06A-20-41PW(027)
JUMPER-H1500TR/A3048R/H1500TR 2" datasheet.pdf
IC FPGA 151 I/O 208QFP datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 1INPUT SC706 datasheet.pdf
LASER DISTANCE METER 100M/330FT datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
BUZZER 28-48VAC 85-95DB PNL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 183POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf