Amphenol Industrial PT06A-22-32P
PT06A-22-32P picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-22-32P
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06A-22-32P.pdf
Availability of PT06A-22-32P
QUANTITY
PT06A-22-32P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-22-32P
Internal Part NumberEIS-PT06A-22-32P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-22-32P
Related LinksPT06A-, PT06A-22-32P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-22-32P Details Description
Related parts for PT06A-22-32P
TOOL CRIMP PNEUMATIC EN3 SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EXTEND datasheet.pdf
10P MTA100 CONN ASSY TAPE LF datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 121K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf