Amphenol Industrial PT06CE-18-11P
PT06CE-18-11P picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-18-11P
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06CE-18-11P.pdf
Availability of PT06CE-18-11P
QUANTITY
PT06CE-18-11P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-18-11P
Internal Part NumberEIS-PT06CE-18-11P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-18-11P
Related LinksPT06CE, PT06CE-18-11P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-18-11P Details Description
Related parts for PT06CE-18-11P
FLEX CABLE - AFJ05A/AE05/AFJ05A datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST/NO 16A QC TERM datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
PHOTORELAY MOSFET OUT 3MA 6-DIP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 10VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 40W datasheet.pdf
ROTARY SWITCH, PNL SEAL, 6 POS datasheet.pdf
CONN FPC TOP 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf