Amphenol Industrial PT06CE-20-16PY
PT06CE-20-16PY picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-20-16PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06CE-20-16PY.pdf
Availability of PT06CE-20-16PY
QUANTITY
PT06CE-20-16PY Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-20-16PY
Internal Part NumberEIS-PT06CE-20-16PY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-20-16PY
Related LinksPT06CE-, PT06CE-20-16PY Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-20-16PY Details Description
Related parts for PT06CE-20-16PY
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5 datasheet.pdf
PLUG BLANKING BRASS PG 21 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.3A SOT25 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV 0.75A 8-SOIC datasheet.pdf
SW WIRELESS EYELET CABLE PULL datasheet.pdf
PMI BASE 1INCAND S6 CNDLBR SCRW datasheet.pdf
RES 2K OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf