Amphenol Industrial PT06CE-20-24S(SR)
PT06CE-20-24S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-20-24S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CE-20-24S(SR).pdf
Availability of PT06CE-20-24S(SR)
QUANTITY
PT06CE-20-24S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-20-24S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06CE-20-24S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-20-24S(SR)
Related LinksPT06CE-2, PT06CE-20-24S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-20-24S(SR) Details Description
Related parts for PT06CE-20-24S(SR)
CONN SOCKET SIP 10POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 437K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 64POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
OSC XO 148.35135MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3 datasheet.pdf