Amphenol Industrial PT06E-14-12S
PT06E-14-12S picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-14-12S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12 POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
PT06E-14-12S.pdf
Availability of PT06E-14-12S
QUANTITY
PT06E-14-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-14-12S
Internal Part NumberEIS-PT06E-14-12S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-14-12S
Related LinksPT06E-, PT06E-14-12S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-14-12S Details Description
Related parts for PT06E-14-12S
IC TRANSCEIVER TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 3/8-24UNF 1-5V datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
LED MOD 3.6W MINI ZENIGATA 4000K datasheet.pdf
GDT 1100V 20% 2.5KA datasheet.pdf
OSC XO 83.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN 5.00 TTSH-2 TB100 BK 1.5 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 2.1A TO277A datasheet.pdf