Amphenol Industrial PT06E-14-18S
PT06E-14-18S picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-14-18S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18 POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
PT06E-14-18S.pdf
Availability of PT06E-14-18S
QUANTITY
PT06E-14-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-14-18S
Internal Part NumberEIS-PT06E-14-18S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-14-18S
Related LinksPT06E-, PT06E-14-18S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-14-18S Details Description
Related parts for PT06E-14-18S
IC FREQ SYNTHESIZER DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
LED DOME 583NM YLW DIFF RA AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 23POS TIN T/H datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 8.66M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .050 THRUHOLE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
MKP 4UF 5% 850VDC DRAWING T6 datasheet.pdf