Amphenol Industrial PT06E-16-26S(014)
PT06E-16-26S(014) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-16-26S(014)
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06E-16-26S(014).pdf
Availability of PT06E-16-26S(014)
QUANTITY
PT06E-16-26S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-16-26S(014)
Internal Part NumberEIS-PT06E-16-26S(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishNickel, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-16-26S(014)
Related LinksPT06E-16, PT06E-16-26S(014) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-16-26S(014) Details Description
Related parts for PT06E-16-26S(014)
EVAL MODULE FOR TPS63030-417 datasheet.pdf
RES 13 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12-14S datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 649K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 600MA 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf