Amphenol Industrial PT06E-20-16S(014)
PT06E-20-16S(014) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-20-16S(014)
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06E-20-16S(014).pdf
Availability of PT06E-20-16S(014)
QUANTITY
PT06E-20-16S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-20-16S(014)
Internal Part NumberEIS-PT06E-20-16S(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishNickel, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-20-16S(014)
Related LinksPT06E-20, PT06E-20-16S(014) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-20-16S(014) Details Description
Related parts for PT06E-20-16S(014)
PCB COPPER CLAD 3 X 4.5" 1 SIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5VOUT 25W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TERMINAL EG4 GRAY FOOT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS R/A SEALED datasheet.pdf