Amphenol Industrial PT06E-22-55S(025)
PT06E-22-55S(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-22-55S(025)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06E-22-55S(025).pdf
Availability of PT06E-22-55S(025)
QUANTITY
PT06E-22-55S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-22-55S(025)
Internal Part NumberEIS-PT06E-22-55S(025)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-22-55S(025)
Related LinksPT06E-22, PT06E-22-55S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-22-55S(025) Details Description
Related parts for PT06E-22-55S(025)
CONN HEADR BRKWAY .100 46POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVER DC/DC 0.8 5.5V @ 30A SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
IC BUFFER TRIPLE 8XSON datasheet.pdf
MODULAR SINGLE DOOR ENCL datasheet.pdf
SENSOR LASER PNP 3M 12-24VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf