Amphenol Industrial PT06P-14-18P(SR)
PT06P-14-18P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06P-14-18P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06P-14-18P(SR).pdf
Availability of PT06P-14-18P(SR)
QUANTITY
PT06P-14-18P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06P-14-18P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06P-14-18P(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06P-14-18P(SR)
Related LinksPT06P-14, PT06P-14-18P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06P-14-18P(SR) Details Description
Related parts for PT06P-14-18P(SR)
MODULE SCR/DIODE 85A 240VAC datasheet.pdf
CARD RACK VME 6UX220MM ASSEMBLED datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V TO92-3 datasheet.pdf
CAP MICA 51PF 5% 100V 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
4+4 DIL MALE HORIZ F/LATCH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf